Wakacje
Wakacje to oczekiwany i upragniony okres, który przeznaczamy na regenerację sił – zarówno fizycznych, jak i duchowych. Zwłaszcza letnie miesiące sprzyjają wypoczynkowi; wtedy spędzamy więcej czasu z rodziną, bliskimi, przyjaciółmi, ale jesteśmy też zaproszeni, by więcej chwil poświęcić na kontakt z Bogiem. „Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem” – czytamy w Księdze Koheleta.
Pan Jezus też zachęca uczniów, którzy wrócili zmęczeni z wyprawy misyjnej: „Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco” (Mk 6, 31). Mimo że było wiele pracy, Jezus nie lekceważy odpoczynku, ale niemalże go nakazuje.
Ciesząc się wolnym czasem, zadajmy sobie pytanie: Czy potrafię dobrze gospodarować tym darem Bożym? Na co go przeznaczę? Czy będzie to okres godziwego relaksu, odnowy sił duchowych i fizycznych? Czy zwiedzając piękne miejscowości, różnego rodzaju zabytki w kraju, a może i za granicą, podziwiając piękno gór, morza, jezior, nie zapominamy o Bogu? Przecież to On jest Stwórcą tego piękna. Czy chcemy i potrafimy Mu za to podziękować? Możemy to najpełniej uczynić podczas niedzielnej Mszy św., nie znajdując w czasie urlopu wymówki: „Nie pójdę na Mszę św., bo nie mam czasu; nie mam czasu się modlić”. Nareszcie przecież mam czas.
Człowiek tęskni za Bogiem, ale i Bóg tęskni za człowiekiem, którego kocha. Poświęćmy więc trochę czasu na umocnienie i pogłębienie więzi z naszym Stwórcą. Urlop to najlepszy okres, by poznać głębiej Boga i przyjrzeć się samemu sobie, a także zastanowić się nad swoim życiem i wyborami, jakich dokonujemy w codzienności. Wakacje przeznaczamy też na rozrywkę; starajmy się, by była ona godziwa, nie dogadzajmy żądzom. Mądrze korzystajmy z zabaw i rozrywek. Czas wolny należy też wykorzystać na pogłębienie więzi z rodziną, bliskimi i przyjaciółmi. Możemy uważniej słuchać innych i dzielić się swoimi przeżyciami.
Wspólna podróż, zwiedzanie i modlitwa sprawią, że będziemy sobie bliżsi i bardziej się poznamy. Dla małżonków to szczególna okazja, aby podtrzymać kontakt z dziećmi, zwłaszcza nastolatkami, by je lepiej poznać i rozumieć. Jak widzimy, czas odpoczynku, jeśli będzie dobrze zaplanowany, sprawi, że powrócimy do codziennych zajęć ubogaceni duchowo, zregenerowani fizycznie, zadowoleni, gotowi przyjąć nowe życiowe wyzwania oraz odważnie stawić czoła napotkanym trudnościom. „Każdy z nas pragnie szczęścia, pragnienie to ma Boskie pochodzenie. Bóg wszczepił je w serce człowieka, by przyciągnąć je do siebie, ponieważ tylko On może je zaspokoić. «Niespokojne jest serce człowieka, dopóki nie spocznie w Bogu», potwierdza tę prawdę św. Augustyn. Bóg powołuje każdego z nas do szczęścia, ale to my osobiście wybieramy, także podczas wakacji.